Радий: The Making of Karateka

Радий: The Making of Karateka

Навіть прямо перед виходом гри, я не до кінця розумів чим виявиться The Making of Karateka. Колекцією ігор? Серією документальних відео? Ремастери чи переосмислення оригінальних ігор? Як виявилось, все це і одразу. Результат дуже незвичайний і можливий, по факту, завдяки тому, наскільки важливою була Karateka, і тому що її дизайнер Джордан Мекнер (Jordan Mechner), записував всі події того часу в щоденник, який вже окремо видавався книгою.

The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд

Персонально для мене Karateka не була неймовірно важливою грою – вона вийшла до того як я народився і була не першою моєю грою. Не певен, чи я на той момент вже бачив Prince of Persia, але в будь-якому випадку саме цей наступний проект автора став для мене важливим. Та я все одно чудово пам’ятаю, наскільки мене вразив її стиль і елегантність дизайну. Що я пам’ятаю, що деякі вороги та пастки в грі були дуже нечесними, що (на жаль) добре відображало підхід до дизайну ігор тих часів. І все ж в Karateka настільки нечесних прикладів дизайну було не так багато, просто ті, які були, були неймовірно жорстокими.

The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд

Мені було дуже цікаво побачити, як саме історію створення гри можна буде передати інтерактивно. І The Making of Karateka відчувається новим словом для такого жанру. Тут є інтерв’ю та інші відео в яких вистачає цікавих фактів та деталей. Є скани документів, фотографій та різних фізичних об’єктів, які можна роздивитись і почитати. І в додаток до цього, вам дають пограти в декілька різних версій ігор, фактично даючи можливість відчути процес розробки тих ідей. Ви зможете пограти в так і не випущену раніше гру Deathbounce, яку Джордан розробляв до того як переключитись на Karateka, та в різні версії самої Karateka. Тут і ранні прототипи, і декілька випущених версій Karateka на Apple II, Commodore 64 та Atari 8-bit і навіть нові “ремастер” версії ігор, які створили на основі оригінальних ідей спеціально для цієї колекції. В кожну версію гри ви можете просто грати окремо з бібліотеки в меню. Але за задумкою, ви будете продивлятись історію хронологічно і відповідно грати в ці версії з тим контекстом, який створюють інші матеріали, що дійсно захопливо.

The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд

Звичайно, головним питанням для багатьох стане – чи приємно сьогодні грати в Karateka, яку б версію ви не вибрали? І відповідь не може бути простою. Я би сказав, що пограти варто, хоча б для розуміння історії ігор, якщо вам не сподобається процес. Всі версії гри за дизайном повільні, навіть в Remastered версії, деякі з пасток так і залишились дуже неприємними, але щось в цій грі досі зворушує. А деякі з ідей та механік все ще відчуваються свіжими. Як наприклад ідея двох режимів для персонажу, що в Prince of Persia буде грати ще більш важливу роль, – з цього виросли цілі жанри, де є чітке розділення на, наприклад, атаку чи дослідження локацій в залежності від того яку кнопку ви тримаєте чи натиснули. Здоров’я у головного героя та ворогів регенерує навіть під час битви (але швидше за її межами) досі чудово працює і мотивує бути агресивним, але все одно обережним. Деякі з кінематографічних прийомів оповідання історії все ще виглядають чудово, а кожен кадр гри, якою примітивною не була б графіка, все ще дуже красивий. І хоча мені здається що для Remastered версії не обов’язково було прямо один в один передавати навіть найгірші ідеї, а абсолютно нові елементи (які планувались, але не попали в гру в 1984-ому) інколи роблять ще гірше… Я також розумію це рішення і можливо різних зручних полегшень для життя, які балансують ідеальне відтворення гри “як вона задумувалась” достатньо, щоб людям було приємно грати.

The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд The Making of Karateka, review, огляд

Судячи з усього, з цим релізом Digital Eclipse починають цілу серію інтерактивних документальних релізів і мені дуже цікаво побачити, що в них вийде далі. Починати колекцію з Karateka було розумним рішенням і я рекомендую всім, кому цікавить історія ігор, обов’язково пограти в The Making of Karateka. Якщо ви грали в цю класику раніше, вам буде цікаво дізнатись про неї більше. А якщо ви ніколи навіть про неї не чули, то вам буде захопливо побачити, наскільки важливою для розвитку ігор була ця гра.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: