Радий: Riven (2024)

Радий: Riven (2024)

Я вперше пройшов Myst від початку до кінця всього два роки тому. Після багатьох років, гра нарешті мені сподобалась. В основному завдяки управлінню гри в новому виданні, з якими розшифровувати що змінилось від того, що я натиснув на якусь кнопку, стало набагато зручніше. І хоче сюжет серії, який явно створювався під впливом Хронік Амбера, мене не сильно захопив, дивуватись кожній новій локації і поступово отримувати розуміння, як і навіщо вона працює було дуже цікаво. Чому мене і зацікавила новина, що для Riven: The Sequel to Myst теж роблять повноцінний рімейк. І я нарешті дізнаюсь, що таке життя в Рівне, коли навколо тебе складні загадки… Вибачте, не втримався.

Так ось, рімейк Riven нарешті вийшов і з того, що я зміг перевірити і порівняти завдяки відео проходженням, він доволі сильно відрізняється від оригінальної версії. Тому, все ж таки, я не дізнаюсь, чи сподобалась би мені оригінальна гра. Але рімейк точно сподобався.

Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд

Основи Riven від Myst фактично не відрізняються – це пазл пригодницька гра від першої особи з акцентом не на використання предметів з інвентарю, а на вивчення різних принципів, правил та інструкцій користування дивними інтерактивними елементами світу. Іншими словами, коли ви на самому початку гри знайдете дивний механізм, то ви не зможете його використовувати не тому, що у вас немає потрібного предмету, а тому, що він потребує розуміння символів на панелі інструментів, яке ви будете отримувати протягом всієї гри. Якщо порахувати всі “загадки” в грі, то їх не дуже й багато. Просто кожна з них потребує декількох складних кроків для повноцінного розуміння, як ними користуватись. І велика кількість інтерактивних елементів гри існують не як загадки, які треба розгадати, а як підказки, користуючись якими ви зрозумієте принципи роботи інших інструментів. А деякі взагалі існують лише як наративні елементи, які розкривають світ, і відрізняти “корисні” інструменти від наративних вам треба буде теж навчитись.

Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд

Пряме управління та можливість бігати, як і в рімейку першої гри, роблять досвід набагато зручнішим і приємнішим, ніж якби вам треба було клікати для переходу від екрану до екрану. Причому, для Riven це особливо важливо, бо світ тут зробили більш “цільним”, де ви поступово відкриваєте нові шляхи для зручного пересування між локаціями, на відміну від Myst, де більшість локацій були окремими. Арт дизайн гри ще з оригіналу був дуже красивим і незабутнім, але з дуже розумним використанням Unreal Engine 5 гра тепер в повністю “реальній”, 3D графіці виглядає так, як в 90-их виглядали пререндерні відео. Повернулась тут і можливість робити скріншоти прямо в грі, завдяки чому у вас менше потреби використовувати папір і малювати потенційні підказки олівцем. І ще в рімейк додали доволі прикольний інструмент, який (нажаль дуже рідко) використовується для того, щоб показати деякі елементи світу не так, як ви можете їх бачити без цього інструменту. Що в традиційному point and click інтерфейсі не було б цікавою механікою.

Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд

В Riven є багато прикладів саме того дизайну загадок, який намагаються створити всі найкращі пазл ігри – коли гравець отримав всю необхідну для них інформацію, зрозумів проблему і в їх голові формується рішення, коли вони з захопленням думають “ага!” і біжать перевіряти свою теорію. Після чого гра або підтверджує цю гіпотезу, і гравець відчуває себе дуже розумною людиною, або перекреслює її і гравець з захопленням починає перебирати інші варіанти, або шукати більше інформації. Нажаль, з чим Riven дуже сильно промахується, так це з тим, що між формуванням теорії та її перевіркою зазвичай хочеться мати найменшу можливу кількість очікування, бо найскладнішу (і найцікавішу) роботу гравці вже виконали. Тоді як в світі цієї гри кожен механізм, яких на вашому шляху завжди дуже багато, працює неймовірно повільно. І часто навіть коли вам треба пройти буквально три кімнати, це займає декілька хвилин, бо перехід між ними буде потребувати купу довгих анімацій. Не рятує і те, що як і в рімейку Myst, ви не можете “приклеїти” скріншоти, які ви зробили в грі, до екрану. Тоді як багато де вам треба бути одразу в меню якоїсь загадки, і також бачити скріншоти того, що ви бачили раніше. Для входу в скріншоти вам потрібно буде кожен раз виходити з меню загадки, заходити в декілька інших меню, дивитись на скріншот, потім проходити цей весь шлях в зворотному порядку. Через що, я все ще рекомендую замість функціоналу гри фоткати підказки телефоном, бо тоді ви можете дивитись в екран гри і в телефон одночасно.

Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд Riven, remake, 2024, review, огляд

Шкода і те, що більшість останніх обов’язкових загадок в грі особливо повільні і “складні” тим, що підказки для них розкидані по всьому світу, а з першого разу вони навіть не очевидні підказки. Через що вам треба з повільними анімаціями буде знову бігати в кожен кут світу. Бо розуміти що все це пов’язано, як це все працює – неймовірно захопливо, і є не так багато інших прикладів, де ігри роблять такий підхід настільки ж класно, як Riven. А просто бігати збирати шматки інформації, яка точно спрацює, нудно. І все ж, я з радістю пройшов гру і з легкістю рекомендую її всім, кому подобаються пригодницькі ігри з акцентом на загадки. Та завчасно наберіться терпіння, бо, нажаль, гра буде інколи його випробувати.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: