Я не хочу знову підіймати це порівняння, але… Return of the Obra Dinn була неймовірно важливою грою і чим далі, тим більше це видно. Чудові ігри про розслідування існували і до неї, але після її виходу, майже всі проекти хоча б частково були зроблені під її впливом. Але вплив це не погано, бо найкращі приклади цих проектів також мали достатньо унікальних ідей, щоб не відчуватись просто повторенням. Саме до таких ігор і можна віднести The Roottrees are Dead, в якій легко впізнати Obra Dinn, але при цьому вона більше нагадує старі пригодницькі ігри, які подавали себе як справжнє розслідування і вимагали від вас використання інтернету в пошуках інформації.
В центрі розслідування знаходиться сім’я Руттріз з назви гри – дуже велика сім’я, фактично династія, зав’язана навколо цукерок та великої кількості грошей. Головний герой гри, який по факту виступає як аватар для гравця, повинен знайти всіх підтверджених членів сім’ї користуючись технологіями, які були (дуже умовно) доступні в 90-их. На практиці це означає, що вам треба користуватись аналогом інтернету, архівами бібліотек та журналів та інколи інших ресурсів для того, щоб заповнити все сімейне дерево, де вам треба задати фотографію людини, її ім’я та її професію. Система підтвердження ваших здогадок працює по принципу, який зробила популярним Obra Dinn – лише після декількох повністю правильно заповнених здогадок гра їх підтвердить і зробить незмінною частиною таблиці.
І весь цей процес пошуку інформації в інтернеті, використання ключових фраз, імен чи назв, дуже захопливий. Інколи ви знаходите одразу купу важливих ресурсів і не знаєте куди одразу краще копати. Інколи все закінчується тупиком. В залежності від того, наскільки у вас добре виходить так шукати інформацію і від того, чи ви будете використовувати допоміжні елементи в грі (наприклад, показувати чи ви всі ключові елементи з якогось ресурсу вже перевірили), вся гра у вас займе годин 15, або більше. Але при цьому мені ніколи не було нудно. Друга частина цього рімейку, Roottreemania, вийшла більш комплексна і інколи це здається занадто закрученим чи незрозумілим, і те як вона зі старою інформацією з першої частини працює взагалі дуже дивно… Але навіть вона класна і цікава.
А, ну і треба пояснити, чому я назвав гру “рімейком”. Оригінальна версія The Roottrees are Dead (без Roottreemania) вийшла декілька років тому абсолютно безкоштовним проектом і ще тоді на неї багато хто звернув увагу. Але гра була менш зручна, менш красива і при цьому використовувала генеративний ШІ для фотографій персонажів (бо розробником була лише одна людина) і тому немало людей (включаючи мене) гру повністю проігнорували. В рімейку всі картинки замінили на ілюстрації і гру зробили приємнішою та більш красивою. Що дивно, навіть цей рімейк візуально трохи оновили через декілька місяців після виходу і змінили декілька ілюстрацій (включаючи ту, яку ви бачите на обкладинці газети з назвою гри).
Я з неймовірним задоволенням пройшов The Roottrees are Dead, хоча при цьому проходив її без підказок і допоміжних елементів. Гра почала відчуватись трохи складною під кінець і Roottreemania мені сподобалась менше, але воно все одно було того варте. Якщо вам подобаються пригодницькі ігри про розслідування (особливо якщо вам подобаються інші схожі на Obra Dinn проекти), то обов’язково пограйте.