Думки про: Forza Horizon 5 (з 2 доповненнями)

Думки про: Forza Horizon 5 (з 2 доповненнями)

Роками мені казали, що серія Forza Horizon – це “аркадні гонки”. Це був мабуть найпопулярніший тип гоночних ігор в 90их та 00их, і я обожнював в них грати. Роками я не вірив цим твердженням і відмовлявся грати в серію, аж поки не вирішив пограти в Forza Horizon 5. І тепер я знаю, що був правий і ця серія дійсно не “аркадна”, хоча б в тому сенсі, що це означало раніше. І хоча гра все одно доволі прикольна, і мені в цілому багато що в ній сподобалось, в результаті я все одно засмучений станом жанру на сьогодні та сумую за часами, коли знаходив його розслаблюючим.

Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд

Мабуть треба все ж додати більше контексту до цієї теми з гонками. Останні ігри жанру, які мені не просто сподобались, а й настільки, що я грав в них декілька разів були – FlatOut: Ultimate Carnage, Split/Second та Need for Speed: Hot Pursuit (2010го року та її ремастер). Тобто, остання гоночна гра, яка мені сподобалась, виходила більше ніж 14 років тому. Аркадні гонки були про дуже швидкі і захопливі гонки на цікавих і не завжди звичайних трасах. Деякі з них акцентували якісь особливо складні механіки (наприклад дріфт в серії Ridge Racer), але більшість з них були в першу чергу про те, наскільки круто може бути їхати на шаленій швидкості і з точки зору складних механік чи симуляції, в них майже все було дуже спрощено. Гальмувати перед поворотами майже не потрібно, інколи навіть краще ударити боком “стінку” траси. На схилах теж зазвичай навіть не варто задумуватись про небезпеку стрибків – навпаки намагайтесь швидше і вище стрибнути. І помилки лише трохи затримують вас, але повернутись назад в гонку легко.

Але в кінці 00их вийшли дві важливі гри. Race Driver: GRiD став першим прикладом гоночної гри, яка була чимось середнім між симулятором та аркадною гонкою – менш “реалістична” ніж Gran Turismo або перші частини Forza Motorsport, але більш “важка” та “реальна”, ніж Need for Speed чи Burnout. Також, саме в цій грі, наскільки я пам’ятаю, вперше реалізували можливість “відмотки часу”, якщо ви зробили помилку, в гонках, і також вона була однією з перших, яка почала більш явно вказувати гравцям на правильну швидкість, з якою треба їхати на певних частинах траси. З чим перехід до більш “симуляторного” ґеймплею був простішим. А другою важливою грою стала Test Drive Unlimited – найперша MMO гоночна гра, з великим відкритим світом, акцентом на соціальний аспект гри та потенційно “нескінченним ґеймплеєм”.

Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд

Через десяток років, в 2021-ому, вийшла Forza Horizon 5. П’ята частина під-серії, яка повністю побудована на цих двох ключових аспектах, описаних вище. І доводить їх до максимуму, в найгіршому сенсі. Наприклад, у гри нема “фіналу”, і нема можливості почати “нову гру”. Як тільки ви почали гру, то ідея в тому, що ви граєте до нескінченності, з постійними оновленнями, подіями, мультіплеєром, “сезонами”, слот машинами та нагородами, мікротранзакціями (технічно не зовсім, але по факту так) і іншими ідеями, які побудовані на тому, щоб мотивувати гравців повертатись знову і знову.

Цей “не зовсім аркада, не зовсім симулятор” підхід теж з часом став більш популярним, але я його взагалі не розумію. Якщо ви втратили управління, то машина буде ще пів хвилини кудись крутитись і нестись, повертати швидко не вийде, бо вага машини занадто висока… Я розумію, що це “реалістично”, але, чи це весело? І чи весело вам 10+ хвилин їхати по відкритому світу до наступної гонки, бо вибрати в меню її неможливо. А потім робити це знову і знову. А самі гонки – це просто частини світу, які перетворені на траси, і щоб ви їхали лише по трасі і не використовували світ, всюди натикані чекпоїнти, які треба проїжджати, тобто ніяк зрізати шлях зазвичай не можна. Заради балансу? Не знаю, але я не розумію, що в цьому цікавого. Ну а лінія на дорозі, яка підказує з якою швидкістю їхати, фактично перетворюється на костиль, без якого ви ніколи не здогадаєтесь куди вам їхати – навіть якщо постійно відволікатись на міні-мапу, деякі з запланованих поворотів на трасі не мають жодних видимих вказівників, вони просто є. Але я все одно вимкнув цю лінію, бо інакше гонка перетворювалась на “оптимізацію”, а не якесь веселе дозвілля – навіщо мені “оптимізувати” ґеймплей так, щоб він переставав бути захопливим?

Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд

Я також вимкнув майже всі мультіплеєрні елементи, майже всі повідомлення, нагадування, “подивіться який ви крутий” комбо, “навички”, всю гачу і інші бридкі live service елементи і намагався проходити Forza Horizon 5 як гоночну гру. І… вона майже працює. Управління тут прикольне, хай персонально мені і не подобається весь це “реалізм”, та їздити дійсно весело. Різноманіття самих трас та поверхонь теж прикольне – то ви на асфальті, то стрибаєте по пісочним схилам, то з гори котитесь. Але все це постійно переривається ідіотськими заставками, чи системами прокачки. Всі ці фальшиві бро-гонщики ютубери, привітливі дегенерати, які ніби зійшли з екранів MTV, незрозуміло навіщо взагалі існуючий “сюжет”. В грі пісні мають цензуру! Ліцензійні пісні. З цензурою. І причому, не просто типовою цензурою на мати, а інколи з цензурою на речі, які на радіо пропускають. Навіщо? Проект взагалі відчувається не так як “гоночна гра”, як скоріше “гра про любителів машин”. Про бренди, про шоу, про “моду” машин, а не про те, що машина швидка і їхати весело. А деякі з цих гонок тут ще й займають 25 хвилин реального часу – кому це повинно подобатись?

Спробував я пограти і в доповнення, але вони ще більш дивні і я закинув їх не “пройшовши”. Основну гру, якщо що, я “пройшов – тобто дійшов до моменту, після якого основний “сюжет” закінчується. Доповнення Hot Wheels має прикольні і трохи більш аркадні гонки, але щоб в них грати треба робити якусь нудну фігню у відкритому світі, тому я закинув. Ну а Rally Adventure, як можна здогадатись з назви, це просто ралі. Тобто, в основній грі теж є гонки в цьому стилі, але в доповненні вони ще повільніше і з класичним “різкий поворот наліво”. Якщо вам таке подобається, то пограйте. Мені не сподобалось.

Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд Forza Horizon 5, review, огляд

Ось чим стали сучасні “аркадні гонки”, і враховуючи наскільки добре під-серія Forza Horizon продається, скоріш за все вони такими і залишаться, бо людям подобається. Я не знаю чому людям подобаються величезні та нудні відкриті світи, де ви більше часу проводите з більш “релістичними” поїздками до старту гонок, ніж за самими гонками, але людям подобається. Може вони й впізнають всіх цих реальних людей з різних каналів та шоу, які є в грі, та слідкують за новинками брендів. Я ні – я просто хочу швидко їздити на швидких машинах. І для таких як я великих ігор давно не виходило, та можливо ніколи більше не вийде. Бо всі ці відкриті нудні “нескінченні” ігри приносять більше грошей. Але в Forza Horizon 5 прикольно їздити. Шкода лише, що там також купа іншого лайна заважає просто їздити.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: